Basket League: Στην τέταρτη θέση η Λάρισα

Το… δικό του πρωτάθλημα κατέκτησε ο Προμηθέας Πάτρας και μάλιστα ερχόμενος από την… 5η θέση της κατάταξης στην κανονική περίοδο!

Μπορεί η Λάρισα να φάνταζε ως το απόλυτο φαβορί μετά το αρχικό 2-0 ύστερα από τα δύο πρώτα ματς των μικρών τελικών, αλλά η ομάδα της Πάτρας πραγματοποίησε επικό «come back» και με τρεις νίκες στη σειρά έφτασε δικαίως στην κατάκτηση της 3ης θέσης στην Basket League.

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε πριν καν… αρχίσει καθώς ο Προμηθέας Πάτρας επέβαλλε τον ρυθμό του, πήρε μεγάλες διαφορές και δεν άφησε τους φιλοξενούμενος να φανούν απειλητικοί. Παρόλα αυτά άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις με την καλή τους πορεία στα φετινά playoffs.

Το ματς

Ο Προμηθέας μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένος και έτοιμος για να ολοκληρώσει την μεγάλη ανατροπή μετά το αρχικό 2-0 της Λάρισας. Οι Σίμπσον και Γκίκας ήταν εκείνοι που έδωσαν το έναυσμα στην επίθεση των Πατρινών, με τον Αμερικανός να ξεκινάει «εκρηκτικά» το παιχνίδι έχοντας σημειώσει 10 από τους 17 πόντους της ομάδας του για το αρχικό +11 (17-6) με το οποίο μπήκαν και οι βάσεις για το σταθερό προβάδισμα των γηπεδούχων. Μια διψήφια διαφορά που διατηρήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο (23-11) και η οποία ολοένα και έπαιρνε μεγάλες διαστάσεις.

Ο Αγραβάνης έκοβε και έραβε σε άμυνα και ριμπάουντ, οι Πατρινοί βρήκαν εύκολους πόντους στο τρανζίσιον, ενώ η Λάρισα έμοιαζε να είναι… παραδομένη στους γηπεδούχους. Ο Μούντι ήταν στο «μηδέν» με 0/4 εντός παιδιάς, ενώ η διαφορά έφτασε αρχικά στο +12 για τον Προμηθέα (29-11 στο 13′) ενώ τέσσερα λεπτά πριν από το ημίχρονο ξεπέρασε και τους 20 πόντους (38-17). Οι Πατρινοί ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού, έχοντας στο πρώτο ημίχρονο 7/15 τρίποντα και 15 ασίστ (!) ενώ η Λάρισα μέτρησε αντίστοιχα 11/27 σουτ εκ των οποίων 4/12 τρίποντα.

Μια από τα ίδια και στην 3η περίοδο! Ο Προμηθέας συνέχισε να κρατάει το πόδι πατημένο στο γκάζι και να κάνει επίδειξη δύναμης! Χαρακτηριστικό ότι ο δείκτης του σκορ εκτοξεύθηκε στο +35 στο 28′ (70-35) καθώς στο παρκέ του «Δ. Τόφαλος» υπήρχε μόνο… μία ομάδα. Ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι είχαν παραδώσει ολοκληρωτικά τα όπλα και απλά περίμεναν να… κυλήσει ο χρόνος και να ολοκληρωθεί το ματς και η σεζόν στην φετινή Basket League. Άλλωστε στο τέλος πήραν χρόνο συμμετοχής και οι «πιτσιρικάδες» δίνοντας το δικό τους χρώμα στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-27, 74-41, 96-56

Πηγή: gazzetta.gr

Προηγούμενο άρθροΛάρισα: Τρεις οι εστίες φωτιάς σε ξερά χόρτα αυτή την ώρα
Επόμενο άρθροΛάρισα: Στους 40,9 βαθμούς η θερμοκρασία σήμερα Πέμπτη 23 Ιουνίου